פילתרופיה משפחתית

הנרי איש העסקים

התורמים

הנרי אורנשטיין - ניצול השואה

הנרי אורנשטיין נולד בשנת 1923 בעיירה חרוביישוב, המצויה בגבול הדרום מזרחי של פולין. הנרי, אחד מבין חמשת ילדי משפחת אורנשטיין, גדל בסביבה אנטישמית. הנרי הצטיין בשנות לימודיו בבית הספר התיכון שבעיר, אך לא זכה לכל פרס או הכרה כמקובל בשל מדיניות בית הספר שלא להעניק תעודת הצטיינות ליהודים.

בשנת 1939, עם כיבוש פולין על ידי הגרמנים, עזבו הנרי, אביו ואחיו את פולין ועברו לרוסיה בהשאירם מאחוריהם את האם והאחות, מתוך אמונה שלנשים לא יאונה רע. בשנת 1941, עת נכבשה גם רוסיה על ידי הגרמנים, חזרו הנרי, אביו ואחיו לעירם. בשנת 1942, בזמן שהגסטאפו שלח את יהודי העיר לתאי הגז בסביבור, הסתתרו בני משפחת אורנשטיין מאחורי קיר כפול שנבנה למטרה זו.

לאחר שאזל המזון החליטו בני המשפחה להסגיר את עצמם לידי הגסטאפו. ההורים הועמסו על משאית אשר הובילה אותם לבית הקברות בעיר שם נרצחו ונקברו בקבר אחים.

כך, בגיל 19 החל הנרי את מלחמת ההישרדות שלו במהלכה חווה על בשרו את זוועות השואה ועבר ושרד חמישה מחנות ריכוז שונים.

הנרי ושניים מאחיו הועברו למחנה ריכוז שם שמע ברמקול שמחפשים מדענים או מתמטיקאים יהודים. הנרי, שראה מסביבו הרג וסבל, הבין שאין דרכי מילוט מהמקום בו הוא נמצא וחשב שאולי יצליח להציל את אחיו ואת עצמו בכך שיציגו עצמם כבעלי הכישורים הנדרשים למרות שלא היו להם כישורים אלו.

בתמונה הנרי אורנשטיין - השני משמאל

למזלם, למרות שכנראה הבינו המראיינים שלא מדובר במדענים או במתמטיקאים, הצליחו הנרי ואחיו להישאר בקבוצת המדענים שכנראה הוקמה על ידי מדענים גרמנים שניסו למצוא דרך להפעלת יהודים במחנות ובכך להימנע מלהצטרף בעצמם

לשדות הקרב.

ערב סיום המלחמה הנרי ואחיו שרדו צעדת מוות בת 10 ימים. יומיים לפני תום המלחמה נורה אחיו הגדול ונהרג.

משבעת בני משפחת אורנשטיין שרדו הנרי ושני אחיו ובשנת 1947 היגרו שלושת האחים לארה"ב והתחילו פרק חדש בחייהם.

הנרי אורנשטיין כתב ופרסם שני ספרים מרתקים על תקופת המלחמה

"אברם" ו- "I shall live". 

הספר "I shall live" מספר מנקודת מבטו של ניצול שואה ומתאר את האירועים הקשים במחנות הריכוז והמלחמה.

הספר "אברם" נכתב על חברו הטוב מעיר הולדתו, אברהם זילברשטין, שעלה לארץ לפני המלחמה, שימש קצין יהודי בצבא הבריטי, נלחם בגבורה בנאצים ונטל חלק בהקמת המדינה היהודית.